Лікування брекетами. Навіщо ортодонт пропонує видаляти зуби?

Фото ДО ПОСЛЕ ортодонтического лечения зачем удалять зубы

 

Розглянемо клінічний випадок лікування брекетами молодої дівчини, який чудово проілюструє, у чому сенс видалення зубів. Також розберемося, які зуби видалити, щоб ортодонтичне лікування було максимально ефективним, давало повний результат, який вважається успішним і при цьому було якнайшвидшим.

Перший етап, діагностика в ортодонтії

Фото зубы ДО ортодонтического лечения

Якщо говорити про верхній зубний ряд, то ми не бачимо ротацій зубів нахилів і перехлестів - всього того, що ми називаємо "кривими зубами". Що змусило дівчину звернутися до ортодонта, невже нерівні зуби нижньої щелепи?

Аналіз будови обличчя

Фото улыбки ДО ортодонтического лечения

Слід звернутися до вивчення посмішки. Перше, що впадає у вічі, невідповідність середньої лінії обличчя і середини верхньої щелепи.

Ідеальними орієнтирами для діагностики середньої лінії верхньої щелепи є очі людини, також ми беремо до уваги овал обличчя, ніс та губи. Задаючись цілями ортодонтичного лікування, звертайте увагу на ці анатомічні орієнтири. Намагайтеся дивитися на себе з великої дистанції не менше 1 метра.

Фото отклонения середины верхней челюсти

 

У нашому випадку з етичних міркувань ми не показуємо обличчя пацієнтів повністю, тому на фото вказали фільтрум (жолобок від лат. philtrum) верхньої губи, як середню лінію посмішки.

За даними фото, середню лінію верхньої щелепи зміщено вправо. Чи будемо відносити зміщення середньої лінії щелепи до категорії нерівних зубів? Відповідь – так, обов'язково. Лікування брекетами чи елайнерами має ставити за мету – комплексне вирішення ортодонтичних проблем. Оцінка будови обличчя та аналіз будови кісток черепа обов'язковий для проведення ортодонтичного лікування.

ДО брекетов фото фас, улыбка, профиль

З особливостей будови обличчя відзначимо опуклий профіль обличчя та високий кут.

ТРГ боковая проекция ДО брекетов

Розрахунок ТРГ показує, що опуклий профіль пов'язаний із надмірним відхиленням уперед фронтальної групи зубів. Високий кут – це нахил краю нижньої щелепи. Така особливість побудови лицьового скелета вважається небажаною в ортодонтії, але може бути пікантною деталлю в оцінці краси обличчя та часто убік плюс. Такий тип будови особи можете розглянути у відомої кіноактриси Скарлет Йоханссон.

Фото похоже Скарлетт Йоханссон и пациента

 Слід орієнтувати ортодонтичне лікування на тип побудови обличчя. Якщо під час лікування особа змінюватиметься, це треба обговорювати з пацієнтом.

Тепер коли ми оцінили головні, глобальні питання побудови зубощелепної системи перейдемо до деталей та вивчимо будову зубних рядів. Ці деталі також є важливими. Але не слід робити поширеної помилки, яку роблять багато пацієнтів, вважаючи найважливішим як розгорнуті або нахилені їх зуби.

Внутрішньоротовий огляд

Фото верхнего зубного ряда

Оглядаємо верхній зубний ряд. Зуби мають незначні відхилення та виправити таку ситуацію зовсім не складно. Складніша справа з деформацією зубного ряду, він начебто нахилився на один бік. Ми пам'ятаємо, що при посмішці було зміщено середню лінію. Тепер, коли ми бачимо асиметрію зубного ряду, то зрозуміло, що це взаємопов'язані речі.

Зубной ряд нижней челюсти ДО лечения

Нижній зубний не виглядає деформованим. Але якщо відзначити середину зубного ряду та положення середньої лінії, то вони не збігаються.

Фото объясняет причину асимметрии нижней челюсти

Якщо ці фото розглядає стоматолог, то для нього очевидна причина таких деформацій верхньої та нижньої щелеп. Людині не пов'язаній зі стоматологією безпосередньо важко самому розібратися в причинах.

Фото прикуса левая сторона

Такий вигляд має прикус на лівій стороні.

Фото прикуса правая сторона

Так виглядає змикання зубів з правого боку. Відчуття, що правий бік виглядає набагато довшим. Можливо фото зроблені не правильно?

Фото с нумерацией каждого зуба демонстрирует адентию

Пронумеруємо зуби і все одразу стане зрозуміло. На правій стороні пацієнта не вистачає першого верхнього премоляра (4-го зуба) і така ж ситуація на нижній щелепі.

Давайте резюмуємо ортодонтичні проблеми пацієнта:

  1. Зміщення середньої лінії обумовлено адентією двох перших премолярів верхньої та нижньої щелепи на правій стороні;
  2. Випуклий профіль як наслідок відхилення зубів передньої групи вперед;
  3. Скучене положення зубів. Це загальна проблема людства пов'язана з великою кількістю зубів та відносно невеликими розмірами щелеп.

Лікування брекет системою у Харкові

Брекет система – для вирішення ортодонтичних проблем. Переміщати зуби з неправильного положення в положення, що відповідає "рівним зубам", можна і іншими способами. Це як пігулки від хвороб, бувають різні. Тому важливіше розглянути не те, як брекети будуть тягнути зуби в потрібне положення, а вирішити питання, що це за таке правильне положення, в яке треба тягнути зуби.

Спробуємо запровадити нескладну класифікацію. Принципово, ОРТОДОНТИЧНЕ ЛІКУВАННЯ може вестись за двома основними типами:

  1. Вирівнювання без переміщення зубів уздовж зубного ряду, після звільнення простору в одній із ділянок альвеолярного відростка. Тобто вирівнювання кожного зуба проводять на тій ділянці, де він був спочатку. Таке лікування називається "Лікування без видалення зубів";
  2. Вирівнювання з переміщенням зубів уздовж зубного ряду, на вільну ділянку, що створюється шляхом видалення окремих зубів у якомусь із відділів альвеолярного відростка. Таке лікування називається "Лікування з видаленням зубів".

Можна виділяти різні варіанти ортодонтичного лікування за іншими ознаками, але всі інші критерії матимуть другорядне значення.

У ортодонтичного лікування без видалення є багато переваг, головною з яких є те, що не треба видаляти. Видаляти не хоче жоден пацієнт. Давайте розглянемо цей варіант лікування стосовно нашого випадку. Ми говорили про три основні проблеми пацієнтів. Перша – порушення середньої лінії.

Схематически задачи лечения верхняя челюсть

Чи зможемо ми зрушити середню лінію у напрямку стрілки, якщо всі зуби щільно стоять один до одного? Ми можемо скільки завгодно і будь-чим штовхати і тягнути фронтальну групу зубів, але результат буде нульовим.

Схематически задачи лечения верхняя челюсть

 Те саме стосується нижнього зубного ряду. Не дивуйтеся, що лікування стоїть на місці, якщо ви вибрали в подібній ситуації варіант лікування без видалення зубів.

Проблему №3 вирішити можна, зуби будуть рівними, але середня лінія не зрушить, плюс погіршиться проблема №2. Чим сильніше виражена скупченість зубів (чим більше дефіцит місця), тим сильніше зуби відхилятимуться вперед. Тим більше посилюватиметься опуклий профіль. Цю тему ми порушували кілька разів, наприклад у статті "У чому винні гени".

Тому ми разом із пацієнтом обрали варіант лікування із видаленням зубів. Чи обов'язково чинити також як ми. Ні, не обов'язково, якщо вас не хвилює фінальне положення середньої лінії про ступінь відхилення передніх зубів вперед. Пацієнт і лікар, складаючи план лікування, можуть ігнорувати окремі аномалії, виключаючи їх з плану лікування. Але робити це слід свідомо. На етапі діагностики слід приділити увагу всім аспектам прикусу. Завданням ортодонта є розставити акценти: що є патологією, що є нормою. А також слід пояснити пацієнтові, чим потрібно пожертвувати для вирішення поставлених завдань. Це питання необхідності видалення зубів і питання часу, скільки потрібно носити брекети або використовувати елайнери. 

Які зуби видаляти?

Найчастіше видаляють премоляри. Іноді видаляють зуби мудрості. Рідко видаляють моляри. Кожен із варіантів має свої особливості. Читайте про це у статті "Чи можна зберегти премоляри, видаливши зуби мудрості? Чи еквівалентна заміна вісімки замість четвірок?" Ще раз акцентуємо увагу, що саме собою видалення того чи іншого випадку не гарантує якісного лікування. Існує багато тонкощів, щоб продуктивно використовувати простір, що звільнився, а не отримати яке-небудь ускладнення, наприклад, втрату анкоража.

Фото иллюстрирует лечение с удаление зубов

На етапі ортодонтичного лікування видно, що було видалено два перші премоляри верхньої та нижньої щелепи на лівій стороні. Таким чином, для фронтальної групи зубів і верхнього і нижнього зубного ряду з'явився простір для руху вліво.

Результати ортодонтичного лікування

Фото зубы ДО и ПОСЛЕ ортодонтического лечения

Немає нічого особливого в тому, що у фіналі лікування пацієнт одержує рівні зуби. Якщо брекети приклеєні у вірні позиції, то ортодонтична дуга автоматично встановить зуби у стан рівних зубів один щодо одного. Зовсім інша справа це положення середньої лінії, положення зубних рядів щодо кісток черепа, а також прикусу (характеру співвідношення зубів верхньої та нижньої щелеп).

Фото ДО ПОСЛЕ ортодонтического лечения зачем удалять зубы

Для того щоб нормалізувати середню лінію щелеп щодо орієнтирів обличчя важливо було вибрати варіант лікування з видаленням зубів.

Фото верхней челюсти ДО и ПОСЛЕ лечения

Фото верхньої щелепи добре ілюструє, рахунок чого вдалося відновити симетрію зубного ряду.

Фото нижней челюсти ДО и ПОСЛЕ лечения

Фото нижньої щелепи ДО та ПІСЛЯ лікування з видаленням зуба на лівій стороні.

Фото прикуса ДО и ПОСЛЕ лечения

Оцінюємо характер змикання ДО та ПІСЛЯ лікування. Незважаючи на те, що у пацієнта скоротилася функціональна група премолярів. Однак прикус став більш функціональним. Жувальна ефективність зубощелепної системи має високий статус.

Фото профиля лица ДО и ПОСЛЕ лечения

Також важливим досягненням лікування брекетами з видаленням зубів стало те, що передні зуби вдалося відхилити в язиковий бік. Це відхилення незначне, оскільки ми могли розраховувати лише видалення ліворуч. Але й такий ефект свідчить про лікування з видалення зубів. 

Вартість лікування брекетами у ЦКС стоматології Харків

Ортодонтичне лікування має три фази: 1) Розробка лікувального апарату та його встановлення; 2) активація апаратури протягом активного періоду лікування; 3) Виготовлення та встановлення ретенційного апарату. Відповідно для лікування брекетами виділяємо три складові вартості ортодонтичного лікування в нашій клініці: 

  1. встановлення брекет системи;
  2. активація брекету системи, що проводиться в середньому один раз на місяць;
  3. видалення брекетів із поверхні зубів та виготовлення ретенційного апарату.

Вартість кожного етапу ортодонтичного лікування докладно описана на нашому сайті у відповідному розділі.